יחידת הוראה מתקנת

 

הוראה מותאמת במקצועות רבי המלל, חשבון/מתמטיקה, אנגלית

יחידת כישורי חיים, תלמידאות, ארגון, תכנון וויסות


יחידת טיפול רגשי

 

תרפיות

ריפוי בעיסוק

קלינאות תקשורת

כישורי חיים

יחידת אבחונים

 

אבחונים פסיכו-דידקטיים הינם אבחונים הבוחנים את מקורם של הקשיים בתחום הלמידה והקשר שלהם למצב הרגשי של התלמיד/ה.
בהתאם לכך, האבחון הפסיכו-דידקטי משלב שני סוגי אבחונים עיקריים:

אבחון פסיכולוגי – נועד להעריך את היכולות הקוגניטיביות של התלמיד/ה לרבות יכולת שפתית, יכולות בלתי מילוליות, זיכרון ועוד. בד בבד, מאפשר האבחון התבוננות על העולם הפנימי והבנת הקשרים בין התפקוד הלימודי למצב הרגשי.

אבחון דידקטי – הינו אבחון הבוחן את מקור היכולות והקשיים הלימודיים של התלמיד/ה בשלושה תחומים עיקריים: עברית, אנגלית וחשבון. במהלך האבחון נבדקות מיומנויות הלמידה (קריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, הבעה בכתב – בעברית ובאנגלית ומיומנויות בבסיס החשבון) בהשוואה לגיל. כמו כן נבדקים המנגנונים הקוגניטיביים בבסיס מיומנויות אלו והשפעתם על התפקוד הלימודי.

כחלק מהאבחון הפסיכו-דידקטי* אנו עורכים אבחוני קשב וריכוז ממוחשבים, תוך שימוש במבדק המוקסו (MOXO). מבדק זה מספק פרופיל קשבי מלא המבוסס על ביצוע קוגניטיבי והתנהגותי של הנבדק/ת. הפרופיל מתקבל על ידי הערכה של ארבעה מדדים: קשב, תזמון, אימפולסיביות והיפראקטיביות. הפרופיל הקשבי שמתקבל במבדק זה, מתווסף למבחנים קוגניטיביים נוספים, שאלוני דיווח וההתרשמות כללית באבחון, ומאפשר קבלת תמונה של תפקודי הקשב והריכוז של התלמיד/ה.


אבחון פסיכו-דידקטי
– מקיף מאפשר התבוננות אינטגרטיבית של היכולות והקשיים של הילד/ה, איתור לקויות למידה ולקויות קשב וקבלת המלצות ללמידה ולהיבחנות. קיימת חשיבות לאיתור מוקדם של לקויות למידה וקשב, ככל שהאיתור מוקדם יותר, כך הסיכוי לשיפור משמעותי גבוה יותר בהינתן הוראה מותאמת והקניית אסטרטגיות למידה.

* ניתן לקיים אבחוני קשב וריכוז גם בנפרד מהאבחון הפסיכו-דידקטי.

יחידת הדרכה של שילוב והכלה -"ללמוד איך ללמוד"

בית רות מציע סדנה מקצועית ל"ארגון, התארגנות ומיומנויות למידה" המלמדת את התלמיד כיצד ללמוד: למידה של חומר רב, נושאים שונים, למידה שדורשת התארגנות מתאימה, השקעת זמן וריכוז, קריאה מרובה, שינון וזכירה, תרגול והבנה מעמיקה.

המורים שלנו מקצועיים ומנוסים בתחומי התוכן וכן בהוראה מתקנת/מותאמת.

הסדנה שמה דגש על הקנייה של אסטרטגיות ספציפיות להתמודדות עם בחינה, פיצוח שאלה, זיהוי "שאלות סמויות", טכניקות לזכירת חומר, כללים לניסוח תשובה ויישומן.

הסדנא מיועדת לתלמידים בכיתות ב'- יב'.

(התכנית מאושרת בתקציב שקלי מספר 6729)